۳۸۴df073-b186-4a3a-8318-9c5d3383aa08
۱۱۱۱۱۱۱

پیشینه علمی زالو

زالو

پیشینه علمی زالو

بزاق زالو حاوی بیش از یک صد نوع ماده حیاتی مفید است که موجب درمان بیماری‌های مختلفی می‌شود. این انگل کوچک و شگفت‌آور به علت توانایی فوق‌العاده‌ای که در درمان بیماری‌ها دارد، جایگاه ویژه‌ای در طب دارد.

بوعلی سینا در قانون بخشی را به زالو درمانی اختصاص می دهد ومی‌فرماید: از زالوهایی که در آبهای خزه‌دار که محل زیست قورباغه‌ها است استفاده کنید. از زالوهایی که در آبهای گل‌آلود سیاه هستند استفاده نکنید.زالو بهتر از حجامت خون فساد را از عمق بدن بیرون می‌کشد و…

مرجع اصلی زالو شناسی غرب، مطالعات علمی ابن سینا بود و او بود که انواع زالوهای سمی و غیر سمی را تفکیک کرد. ابن سینا در مورد آناتومی زالو تحقیقات دقیقی نمود و بیان نمود که زالو دارای سه فک است که به کمک آنها پوست را می شکافد، این نظریه (دارا بودن سه فک در زالو) برای اولین بار توسط ابن سینا بیان شد.

“حكيم جرجاني” در كتاب سوم ذخيره خوارزمشاهي اشاره به نحوه استعمال زالو و جايگاه درماني آن كرده و منفعت زالو اندازي را بيشتر در بيماري هاي پوستي مي داند و معتقد است ابتدا بايد تن را با فصد و مسهل پاكيزه كرد و سپس زالو انداخت.

حكيم ابوالقاسم خلف بن عباس زهراوي جراح نامدار قرن چهارم هجري در كتاب التصريف خود بحثي دارند كه ترجمه آن به زبان استاد مهدي محقق و مرحوم استاد احمد آرام چنين است: «پيش از زالو انداختن بايد براي پاك كردن بدن بیمار او را فصد يا حجامت كنند».

همچنین محمدحسین عقیلی که تالیفاتش از منابع طب سنتی ایران است درکتاب خلاصه الحکمه درباب تعلیق علق (زالو) واوصاف آن ،مطالبی را درمورد زالو درمانی عرضه داشته است.

کشور ما دارای ذخایر بسیار زیادی از این جانور است و با داشتن تجربیات بسیار گرانقدر و طولانی در این زمینه، متأسفانه با روش زالودرمانی بیگانه است. در کشور ما از این نعمت خدادادی برای رفع آلام و دردها استفاده مطلوب نمی‌شود، در حالی که ایران می‌تواند یکی از مراکز زالودرمانی دنیا باشد.

به رغم ایران، كشورهايي نظير روسيه و انگلستان از ره آورد صادرات زالو درآمد ارزي هنگفتي براي اقتصادشان فراهم كرده اند.

در تركيه نيز كنار بانك خون، بانك زالو وجود دارد و اكثر كشورهاي اروپايي مشتري دايم خريد زالوهاي طبي از اين كشور هستند.

در مسکو و اوکراین کرم‌های آرایشی برای رفع چین و چروک صورت تولید شده که ماده مؤثر آن از بزاق دهان زالو گرفته شده است.

دولت ایالات متحده در سال ۲۰۰۴ استفاده از زالو به عنوان یك «وسیله درمانی» را تصویب كرد. از آن زمان نه تنها مراكز درمانی و تحقیقاتی، بلكه متخصصان پزشكی قانونی، پلیس و حتی ستاره‌های‌هالیوود هم دست به دامان زالو‌ها می‌شوند.

جوزف آیتون جراح ترمیمی بیمارستان ماساچوست ایالات متحده در سال ۱۹۸۵ وازنش (Reject) پیوند گوش یک پسر بچه را با زالو مرتفع ساخت.

امروزه جامعه جراحان انگلستان پس از مشاهده اثرات معجزه‌‌آسای زالو در جراحی‌های پلاستیک و گرافت‌های پوستی و پیوند اعضاء کاربرد زالو پس از پایان جراحی و حتی در حین عمل، را کاملاً پذیرفته‌اند و مورد تأکید قرار می‌دهند.

پروفسور ایوالیو از دانشگاه مون‌پلیه (فرانسه) معتقد است هنوز تمامی اسرار و خواص مثبت پزشکی زالو کشف نشده است و دست کم ده اثر درمانی برای زالو قائل است.

در کشور روسیه درمان با زالو بسیار رواج یافته است به‌طوری که بیماری‌های مختلف از سردرد و  بیماری‌های قلبی و پوستی گرفته تا حتی ضعف قوای جنسی را با زالو معالجه می‌کنند.

در تحقیقات ارائه شده از سوی دانشگاه استانفورد کالیفرنیا که در مجله لارنگوسکوپ (آگوست ۱۹۹۸) چاپ شده است، کاربرد زالو در جراحی‌های پلاستیک و ترمیمی با درصد موفقیت بالایی همراه بوده است.

پروفسور می‌یر، آلتون، اوخنر و هورتر معتقدند هرگونه کانون عفونی بدن را بوسیله زالو می‌توان ریشه‌کن کرد.

زاخارین روسی معتقد است زالو موجب انبساط عروقی موضع نیز می‌گردد و بلکه اثر وازودلاتاسیون عمومی بدن را برای آن قائل است چرا که مشاهده می‌شود که در crise هیپرتنشن، پس از مصرف زالو، فشار به حد نرمال برمی‌گردد.

محققین هندوستان طی بررسی‌های علمی متوجه شدند که زالو خون سیاهرگی مملو از Co2 را به خون شریانی حاوی O2 ترجیح می‌دهد و در مکیدن خون، عروقی را انتخاب می‌کند که دارای غلظت بالاتر و خون فاسدتر می‌باشد.

زالو از سویی خون‌ آلوده و فاقد O2 را تخلیه می‌کند و از سوی دیگر بزاق خود را که حاوی ماده‌ای آنتی‌کوالاگون (هیرودین) و احتمالاً بیش از یکصد نوع ماده bioactive (مثلاً ترکیبات پروستا سایکلین فرم و پروتئینی شبیه گیرنده‌های نیکوتینیک استیل کولین) دیگر می‌باشد، به موضع تزریق می‌کند. یعنی دو عمل تصفیه خون و ترفیق خون را همزمان انجام  می دهد و بالطبع این خون سالم‌سازی شده به کنترل عفونت‌ها و عملکرد بهتر سلول‌های دفاعی خون و سیستم ایمنی و افزایش اکسیژناسیون بافت‌ها منجر خواهد شد.

زاخارسکی و همکارانش در Report خود بیماری با ملانوم بدخیم متاستاتیکی را معرفی کردند که طی سه جلسه زالودرمانی کاملاً مداوا شده است (تحریک رشد سلول‌های سرطانی ملانوم به دلیل آنزیم مترشحه از سلول‌های ملانوم است که هیدرودین بزاق زالو مهارکننده این آنزیم است).

دکتر Sawyer از مؤسسه تحقیقاتی بیوفارم انگلستان معتقد است که در دهان زالو آنزیم ژله مانندی بنام Orgelase موجود است که در درمان بیماری‌های چشمی و آرتریت روماتونید کاملاً کارایی دارد.

اخیراً مطالعاتی نیز در دست اقدام است پیرامون تأثیر زالو در کنترل و بهبودی تومورهای سرطانی که امید می‌رود به محافل علمی جهان عرضه گردد.

مقالات و گزارشات علمی فراوانی پیرامون تکنیک‌های زالواندازی، نحوه آماده‌سازی روانی بیمار، مراقبت‌های پس از زالو‌اندازی، روش نگهداری و تکثیر زالو و ده ها عنوان دیگر در مدلاین و کتب رفرانس leech  therapy به چشم می‌خورد که جمع‌بندی آنها در این نوشته ممکن نیست.

از آنجایی که در پیشینه تاریخی کشور ما توصیه هایی زیادی از طرف طبیبان و حکیمان ایران از قبیل حکیم ابو علی سینا و حکیم جرجانی و…. در مورد زالو درمانی و فواید آن شده است و نیز با توجه به تحقیقات بیشماری که در دنیا پیرامون فواید زالو و زالو درمانی شده است؛ ما میتوانیم با تکیه به طب اسلامی و سنتی ایرانی و استفاده از دانش افراد متخصص و حرفه ای در این صنعت، باعث ترویج بیشتر زالو و زالو درمانی و فواید آن شویم.

بر این اساس گروه Sellleech با کادری مجرب و آموزش دیده آمادگی خود را در زمینه مشاوره پرورش زالو و راهنمایی و همراهی شما سرمایه گذاران در این صنعت را اعلام می دارد.

ارتباط تلفنی: ۰۹۱۶۰۲۸۴۶۵۸

ارتباط تلگرامی : ۰۹۳۵۷۹۸۵۳۹۲

 (مهندس زارعی)

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

2 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *