دکتر زالو

دکتر زالو

دکتر زالو

تاریخچه استفاده از زالو به ۲۵۰۰ سال قبل برمی گردد. در آن زمان از این جانور برای بیرون کشیدن خون از بدن استفاده می شد. حتی در نوشته های یونان قدیم مربوط به هیپوکرات نیز نشانه هایی از زالودرمانی به چشم می خورد. استفاده از زالو در آن زمان بر پایه تئوری طبایع چهارگانه استوار بود. بر اساس این تئوری، در بدن چهار نیرو یا ماده اصلی به نام های صفرا، سودا، بلغم و خون وجود داشت و توازن بین این چهار عنصر، تامین کننده سلامت بدن بود. آنها معتقدند بودند بیماری زمانی ایجاد می شود که یکی از این طبایع بر دیگران برتری یابد. در آن زمان از زالو ها به قصد حجامت استفاده می شد تا خون اضافی و مسموم از بدن فرد بیمار خارج شود و به این وسیله توازن به بدن فرد بیمار بازگردد. این تئوری حتی در طب سنتی ایران و هند نیز مشاهده می شد. با پیشرفت علم در قرون اخیر، عملا استفاده از زالو در دنیای جدید منسوخ شد و جز در بعضی کشورهای آسیایی و قسمت هایی از شوروی سابق، دیگر نشانی از زالو ها نبود.

تا مدت ها استفاده از زالو در مقاصد درمانی نوعی حرکت مسخره، زشت و کثیف و نشانی از عقب افتادگی بود. با این همه داروی پیشرفته، دیگر چه نیازی به این جانوران خونخوار می توانست باشد؟ نقش زالو ها عملا محدود شد به بازی در فیلم های ترسناک و بازی های کامپیوتری. تا اینکه سال ۱۹۸۰ فرا رسید. با پیشرفت جراحی ترمیمی و میکروسکوپی، پزشکان دریافتند که یکی از بزرگ ترین مشکلات در این گونه اعمال جراحی، تجمع خون و خطر لخته شدن آن و ایجاد التهاب است. این تجمع خون در وریدهای نارسا عملا از بهبود زخم جلوگیری می کرد. اگر این تجمع و احتقان، به سرعت برطرف نمی شد، مانع از تغذیه بافت از خون تازه و اکسیژن دار می شد و در نهایت، بافت حیات خود را از دست می داد. در اینجا بود که همه دوباره به یاد زالوها افتادند.

قابلیت مکش خون در زالوها، می توانست با از بین بردن احتقان، مانع از تجمع و لخته شدن خون شود. همچنین موادی که در بزاق این جانوران وجود دارد یکی از قوی ترین مواد ضد لخته شناخته شده در طبیعت است. به این ترتیب استفاده از زالوها مجددا رونق گرفت. امروزه مراکز زیادی در جهان از این جانوران در مقاصد درمانی، به ویژه جراحی های ترمیمی، درمان ورید های واریسی و پیوند های ترمیم پوست با استفاده از فلپ پوستی (جابه جا کردن قطعه ای از پوست به همراه عروق و اعصاب آن به نقطه ای دیگر) استفاده می کنند. تنها کافی است جست وجوی کوچکی در فضای اینترنت داشته باشید تا از اخبار و پژوهش هایی که درباره کاربرد زالودرمانی در جراحی های پلاستیک و پیوند عضو وجود دارد باخبر شوید. امروزه در دنیا از زالو درمانی برای بهبود جریان گردش خون در موضع جراحی و پیوند اعضا استفاده می کنند. در حقیقت استفاده از زالو به ویژه در جراحی هایی که عضوی پیوند شده ، موجب می شود تا علاوه بر خونرسانی و تغذیه بهتر اندام از ایجاد بافت سیاه و التهاب در ناحیه جراحی پیشگیری شود. علاوه بر جراحی های زیبایی، متخصصان طب مدرن برای جراحی و درمان زخم پای دیابتی نیز از زالودرمانی استفاده می کنند و در این زمینه از مشاوره درمانگران طب سنتی و طبیعی بهره می برند.

استفاده از زالوها تنها به خاصیت مکیدن خون آنها ختم نمی شود. مرکز پرورش زالو تولیدکننده حجم وسیعی از محصولات آرایشی تحت نام «Bioenergy» است. در این محصولات از عصاره بدن زالو ها برای تولید شامپو، کرم صورت و سایر مواد آرایشی استفاده می شود. استفاده از کرم زالو شاید به نظر چندش آور باشد اما در روسیه این کار به هیچ وجه عجیب نیست. عملا در این کشور از زالو برای هر دردی استفاده می شود. از ناباروری و مشکلات زنانگی گرفته تا درمان دردهای دندان.

اداره مواد غذايي و دارويي يا F.D.A) Food and Drug Administration) يك اداره و سازمان اجرايي است كه بر مراحل ارزيابي داروها در ايالات متحده آمريكا نظارت مي كند . این اداره در ۲۴ جولای ۲۰۰۴ بر اساس شواهد علمی در مورد کارایی زالو اندازی در بیماری هایی مثل استئوآرتریت زانو به طور رسمی زالو را به عنوان یک وسیله پزشکی تصویب نمود. از آن زمان نه تنها مراکز درمانی و تحقیقاتی، بلکه متخصصان پزشکی قانونی، پلیس و حتی ستاره های هالیوود هم دست به دامان زالو ها می شوند. در اروپا نیز زالو بعنوان دارو مورد تایید قرار گرفته است. مراکز بسیار پیشرفته ای در اروپا و آمریکا برای تکثیر و پرورش زالو وجود دارد.

در حال حاضر در دنیا از زالودرمانی بیشتر به دلیل قابلیت های این شیوه درمانی در درمان بیماران پس از جراحی های پلاستیک، پیوند پوست یا پیوند انگشتان قطع شده مورد استفاده قرار می گیرد. تاثیر درمانی این زالوهای کوچک در پیوند بهتر اعضای پیوند شده و پیشگیری از ایجاد بافت سیاه یا نرسیدن خون به موضع پیوند داده شده است. به جزاعمال جراحی، زالو درمانی در درمان حالت های التهابی پوست و مفاصل به کار می رود. به عنوان مثال در بیماری هایی مانند آرتروز، آرتریت، آرتریت روماتوئید که با التهاب مفاصل همراه است، زالو درمانی می تواند بسیار موثر باشد. از طرفی برخی از بیماری های پوستی، آکنه، آبسه و التهاب ها و قرمزی های پوست نیز با کمک این شیوه قابل درمان و تسکین است.

گروه Sellleech با کادری مجرب و آموزش دیده آمادگی خود را در زمینه مشاوره پرورش زالو و راهنمایی و همراهی شما سرمایه گذاران در این صنعت را اعلام می دارد.

ارتباط تلفنی: ۰۹۱۶۰۲۸۴۶۵۸

ارتباط تلگرامی : ۰۹۳۵۷۹۸۵۳۹۲

 (مهندس زارعی)

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *