Untitled

خواص بزاق زالو

زالوی طبی با نام (Hirudo   Medicinalis) معروف می‌باشد که اصولاً جزء انگل‌های خون‌خوار به شمار می‌رود. طول آن به‌طور متوسط ۱۲ سانتیمتر و عرض آن حدود یک سانتیمتر است و وزن آن ۳-۲ گرم می‌باشد و بصورت زنده‌زایی تکثیر پیدا می‌کند. ساختمان بدنی این موجود از لحاظ سیستم عصبی بسیار ساده و ابتدایی است. جهت تکثیر و رشد معمولاً در آکواریوم‌های بزرگ و به صورت گروهی پرورش داده می‌شوند. بزاق زالو (Leeches) حاوی آنزیم‌های فراوانی است که خواص درمانی متعددی دارند که به اختصار به شرح ذیل می‌باشند:

بزاق زالو

خواص بزاق زالو

۱)خاصیت Anesthetic:این خاصیت بزاق زالو باعث کاهش درد موضعی در هنگام نیش‌زدن می‌گردد که عمدتاً به دلیل وجود ماده Hirudin می‌باشد.

۲) خاصیت Vasodilator: این خاصیت بزاق زالو به دلیل ماده Histimineمی‌باشد که باعث گشادگی عروق خواهد گردید.

۳) خاصیت Anticoagulant: این خاصیت بزاق زالو به دلیل آنزیم Hyaluronidas موجود در بزاق H.M می‌باشد. بعلاوه این آنزیم خاصیت موکوکیتیک و آنتی‌بیوتیک بسیار قوی دارد در حدی که در درمان گلوکوم هم بسیار مؤثر هست.

۴) خاصیت Protealitic  inhibitor: این حالت به دلیل وجود سه پروتئین خاص به نام‌های Hirudin  و Bdelin و Eglin می‌باشد.

الف) Hirudin:مهارگر اختصاصی ترومبین می‌باشد. پس در روند تشکیل لخته مؤثر هست. این ماده امروز به‌طور صناعی جهت استفاده در امور طبی ساخته می‌شود.

ب) Bdelin: با وزن مولکولی ۵۰۰۰، مهارگر Tripsin و پلاسمین و Acrosin می‌باشد و اغلب در موارد نیاز به غیرفعال‌کردن پلاسمین مورد مصرف دارد.

Eglin: با وزن مولکولی کم خاصیت مهارگری Elastase و Cathepsin و Subtilisin و Chymotripsin را دارد که بسیار مؤثر در کاهش التهاب بعد از تروما و جراحی‌ها و مشکلات آندوتلیوم روده‌ای علی‌الخصوص بیماری کرون می‌باشد. بعلاوه این ماده مانع تشکیل لخته به دنبال سپتی‌سمی در خون می‌گردد.

     ۵) خاصیت Antibiotic: آنچه را که اخیراً مورد توجه قرار گرفته است این خاصیت بزاق زالو می‌باشد که عمدتاً به وسیله Hydrophila Aeromonas یا (Hirudini) که در روده زالو زندگی می‌کند، تولید می‌گردد و بر روی بیماری‌های ناشی از استاف اورئوس و توبرکلوز و بیماری دیسانتری و دیفتری مؤثر می‌باشد. آنزیم‌ها و پروتئین‌های متعدد دیگری نیز در کیسه‌های بزاقی قدامی و خلفی (H.M) موجود می‌باشند.

منبع

مطالب مرتبط: فواید زالو درمانی

ارتباط تلفنی: ۰۹۱۶۰۲۸۴۶۵۸

ارتباط تلگرامی : ۰۹۳۵۷۹۸۵۳۹۲

 (مهندس زارعی)

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *