توصیه های پس از زالودرمانی

زالودرمانی

توصیه های پس از زالودرمانی

زالو با خونخواری خود، خون آلوده و فاقد اکسیژن را از عمق بدن خارج و همزمان، بزاق خود را که حاوی ماده ضدّانعقادی هیرودین و بیش از ۱۰۰ نوع ماده فعّال دیگر  است به بدن تزریق می‌کند؛ یعنی دو عمل تصفیه و رقیق سازی خون را همزمان انجام می‌دهد. این سالم سازی خون، به کنترل عفونت ها، عملکرد بهتر سیستم ایمنی بدن و افزایش اکسیژن رسانی به  بافت‌ها منجر می شود.

بهتر است پس از آنکه زالو موضع آسیب دیده را رها کرد بگذاریم خونروی ادامه پیدا کند تا خون بند بیاید و سپس پانسمان انجام شود بعضی از مردم از این خونریزی می ترسند و تلاش می کنند جلوی آن را بگیرند. این ترس تا حدودی بی مورد است و معمولا حدود ۴ تا ۸ ساعت خون ریزی نم نم ادامه دارد . مکانیسم ضد انعقادی آب دهان زالو به خاطر داشتن ماده ای بنام هیرودین به گونه ای است که مانع ایجاد لخته روی زخم می شود. این ماده ضد انعقاد دیواره رگها و مویرگها را می شوید و ناچار باید از همان محل نیش خارج شود تا زمانی که این ماده در خون انسان وجود دارد خون ریزی بند نخواهد آمد.

۱) تا ۴۸ ساعت موضع زالودرمانی با آب معمولی تماس نداشته باشد. البته اگر آب را بجوشانید موردی ندارد.

۲) موضع زالوها به‌طور طبیعی ۸ تا ۱۶ ساعت خونریزی دارد و در صورت خونریزی عادی و ملایم نگران نباشید. تحرک کمتر و حالت درازکش سبب کاهش خونریزی می‌گردد.

۳) ۲۴ ساعت پس از زالودرمانی پانسمان را باز کنید و در صورت خونریزی ضماد گیاهی انعقاد را روی موضع بریزید و مجدداً پانسمان کنید و برای رفع سریع جای نیش زالو از روغن بادام تلخ روی موضع استفاده کنید.

۴) گاه خارش موضعی زالو پس از ۲۴ ساعت شروع می‌شود و گاهی تا یک هفته ادامه دارد و در صورت خارش محدود از روغن بنفشه یا روشن گشنیز یا روغن کافور یا روغن بادام تلخ استفاده کنید و در موضع زالو استعمال کنید

۵) حدّاقل تا ۱۲ ساعت پس از زالواندازی، از رابطه زناشویی، فعّالیت و کار سنگین و استحمام طولانی خودداری کنید.

۶) پس از زالودرمانی استراحت فیزیکی و بدنی و حتی استراحت فکری (پرهیز از تنش، مطالعه، تلویزیون، مهمانی یا …) توصیه می‌شود. (حدود ۸ ساعت)

۷) تا ۲۴ ساعت نمک، تخم‌مرغ، ماهی و ترشی‌جات و به طورکلی سردی‌جات مصرف نشود.

۸) تماس سرما و آب سرد با موضع زالو سبب خارش شدید و تورم می‌گردد.

۹) به‌طور کلی غذاها و ادویه و میوه‌های بسیار گرم و بسیار سرد پس از زالودرمانی ممنوع و مضر می‌باشد و بیشتر از غذاهای معتدل نظیر کرفس، جو، آبگوشت، گلابی، شیربرنج، قیمه، سیب، سوپ جو، سکنجبین، سرکه شیره و … باید استفاده کرد. البته شربت گلاب با عسل یا آب انار بعد از زالودرمانی خیلی مفید است.

۱۰) مصرف غذاهای سنگین، مقوی و چرب (مانند دل، جگر، قلوه و …) و پرخوری و پس از زالودرمانی بسیار ضرر دارد. چون این مواد مولد خون غلیظ و کثیف هستند و اثر زالودرمانی را به شدت کاهش می‌دهد.

۱۱) پس از زالودرمانی حتی‌المقدور کمتر سرپا بایستید و پیاده‌روی کمتر داشته باشید.

۱۲) خواب پس از زالودرمانی تا ۶ ساعت ممنوع است، به علت مزاج سرد خواب.

۱۳) مصرف غذاهای شور و حمام گرم پس از زالودرمانی جایز نیست (هر ۸ ساعت یک لیوان شربت عسل تا ۳ روز) مصرف شربت عسل، آب انار و گلاب، مالت جو و شربت زعفران و بیدمشک پس از زالودرمانی مفید است.

۱۴) ندرتاً پس از زالودرمانی عوارضی نظیر تب و تپش قلب، ازدیاد فشارخون، اضطراب، سردرد، سردی و لرزش بدن، رنگ پریدگی، تهوع و … پیش می‌آید که این عوارض موقت و مقطعی بوده و جای نگرانی ندارد.

۱۵) تا ۲۴ساعت پس از زالودرمانی مصرف تخم‌مرغ وغذاهای حاوی تخم‌مرغ ممنوع است.

۱۶) غذاهای بسیار تند و تیز و بسیار ترش و بسیار شیرین تا ۲۴ ساعت ممنوع است.

۱۷) در صورت عطش و خشکی دهان پس از زالودرمانی ماء‌الشعیر هر ۸ ساعت میل شود.

۱۸) جهت جبران خون از دست رفته ۵ شب یک سیخ گوشت گوسفند کباب شده (بدون نان و برنج) خالی میل نمایید (بجای شام). با سماق و لیموترش و عسل میل شود کاملتر خواهد بود. شیره انگور نیز استفاده شود.

۱۹) زالوها وقتی از خونخواری سیر شوند، خود به خود منطقه را رها می‌کنند باید صبر کرد تا مقداری خونریزی ادامه یابد.

۲۰) به توصیه‌ی اغلب اطبای طب سنتی بهتر است با بادکش‌کردن موضع زالو مقدار بیشتری خون و مواد مضر را بیرون کشید.

۲۱) محل را با یک ماده ضدعفونی‌کننده مانند دم‌کرده صاف شده آویشن یا آب جوشیده ولرم شستشو داده، تمیز می‌کنیم و سپس پودر زردچوبه، خاکستر باقلا و … روی محل خونریزی (نیش زالوها) می‌ریزیم.

۲۲) خونریزی بعد از افتادن زالوها نقش مهمی در بیرون راندن کثافات خون دارد. بنابراین توصیه می‌کنیم که مانع ادامه خونریزی نشوید و هیچ نوع نگرانی به خود راه ندهید چرا که پس از گردش آب دهان زالو در داخل رگ‌های بدن و حل‌کردن غلظت‌ها و رسوبات دیواره‌ی رگ‌ها، خون آلوده‌ی متأثر از بزاق دهان زالو به تدریج در طول چند ساعت از محل نیش زالو خارج می‌شود. سپس خونریزی به خودی خود بسته شده و خون منعقد می‌شود.

۲۳) در صورت بروز عفونت در محل زخم زالو که علامت آن با سفید و سرخ‌شدن دور زخم و دردناکی و ورم مشخص می‌شود، یکی از نسخه های زیر را آماده و به کار برید.

نسخه یک : گل محمدی + خردل + مورد + مغز نیم همه را پودر کرده و ترکیب نمائید و با مقداری سرکه خمیر کرده و روی موضع بگذارید.

نسخه دوم : پونه، حنا ، مورد، آویشن , گل ختمی از هر کدام مساوی تهیه کنید و پودر نموده و با آب گرم به صورت ضماد روی جای نیش ها بگذارید

نسخه سوم : مقداری عسل و زردچوبه را با هم ترکیب نموده و روی موضع بگذارید.

نسخه چهارم : ترکیب ابهل + گل خطمی + عسل را با هم ترکیب نموده و روی موضع بگذارید.

نسخه پنجم : زفت + عسل

که روی موارد مذکور را پلاستیک گذاشته و سپس پانسمان کنید تا رطوبت ضماد حفظ شود. به علت سهل انگاری برخی از افراد زخم زالو مانند هر زخمی به عفونت حاد منجر می شود و این موارد به مکانیسم مکش زالو ارتباطی ندارد و تنها عدم رعایت دستورات فوق می تواند عامل عفونت باشد .

۲۴) در صورت ضعف و سرگیجه، بیمار سریعاً دراز بکشد و پاها را بالا نگه دارد و سر را روی زمین قرار دهد و به او شربت گلاب، زعفران یا بیدمشک بدهید.

۲۵) خاراندن محلّ گزش، پوشیدن لباس تنگ روی محلّ، عفونت محلّ گزش و قرار گرفتن محلّ زالواندازی روی مفاصل پرحرکت ازجمله عواملی است که می تواند منجر به این شود که جای گزش زالو روی پوست بماند.

 معمولا جای گزش زالو روی پوست باقی نمی ماند و بسته به اندازه زالو، پس از مدّتی(بین ۳-۱ هفته) محو می شود امّا در این زمینه، نمی توان تضمینی ارایه کردرنگ محلّ گزش، مانند رنگ جایی است که ضربدیده است. در ابتدا قرمز کمرنگ تا بنفش  است و به تدریج به سمت زرد، تغییر رنگ می دهد تا کم کم محو شود

گروه Sellleech با کادری مجرب و آموزش دیده آمادگی خود را در زمینه تهیه ی زالو پزشکی با کیفیت مناسب و راهنمایی و همراهی شما عزیزان را اعلام می دارد. همچنین پزشکان متخصص گروه ما آمادگی هرگونه مشاوره و پاسخگویی را در زمینه زالودرمانی دارد.

ارتباط تلفنی: ۰۹۱۶۰۲۸۴۶۵۸

ارتباط تلگرامی : ۰۹۳۵۷۹۸۵۳۹۲

 (مهندس زارعی)

مطالب مرتبط: بیماريهایی که با زالو درمان میشوند

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *