Untitled

تغذیه زالو

زالوها زندگی انگلی دارند و یا از مرده‌ی بعضی جانوران تغذیه می‌کنند و یا به شکار کرم‌ها، حشرات، جانوران کوچک می‌روند و یا به بدن ماهی‌ها و یا پشت قورباغه‌ها می‌چسبند و خونخواری می‌کنند و یا اینکه به بدن موجودات آبزی و یا ماهی‌ها می‌چسبد.

زالوها پس از چسبیدن به میزبان، پوست یا مخاط را به وسیله سه آرواره شاخی خود به شکل شکاف سه شاخهY شکل می‌درانند و در کل بادکش دهانی به مثابه یک سیستم ایجاد خلإ عمل می‌کند و خون را به جیب‌های قابل اتساع قسمت میانی لوله گوارش (چینه‌دان= crop) پمپاژ کرده و پس از دفع قسمت اعظم آب خون، قسمت غلیظ و متراکم آن در چینه‌دان زالو باقی می‌ماند و به آهستگی ظرف چندین ماه گوارش می‌یابد. شایان ذکر است که زالو در یک وعده غذایی می‌تواند چندین برابر وزن خود خون بخورد.

پس از خونخواری کامل یک هفته طول می‌کشد تا زالو بتواند مجدداً حرکت یا شنا کند. روند هضم‌ خون در بدن زالو بسیار کند است. حداقل زمانی که زالو می‌تواند مجدداً به شکار بپردازد از تاریخ شکار ۲ ماه به طول می‌انجامد.

حالا این سؤال پیش می‌آید که تغذیه‌ی زالو در کارگاه های پرورش زالو باید چگونه باشد؟

در کارگاه‌های پرورش زالو از دو طریق می‌توان تغذیه‌ی زالوها را انجام داد:

۱٫گیاه نیلوفر آبی

  1. خون حیوانات

نیلوفر آبی یک گیاه با رشد سریع می‌باشد که می‌توان با قراردادن آن در بطری‌ها و وان‌ها زمینه‌ی رشد آنها را فراهم نمود. زالوها به نیلوفر آبی می‌چسبند و از آن تغذیه می‌کنند. برای تغذیه زالوها با خون حیوانات که عمدتاً می‌توان آن را از کشتارگاه فراهم نمود، برای زالوهای مولد به ازای هر ۱۰۰ زالو یک لیتر خون نیاز است و برای زالوهای پزشکی به ازای ۲۵۰ زالو، یک لیتر خون نیاز است.

رژیم غذایی زالو

تغذیه زالو در کارگاه گروه Sellleech

دمای خونی که از کشتارگاه به کارگاه منتقل می‌شود باید با استفاده از ظروف آب گرم، بالا رود تا زالو حس کند خونی که می‌مکد از بدن موجود زنده است.

توصیه می‌شود به زالوهای مولد قبل از کوکون‌گذاری خون حیوانات داده شود.

گروه Sellleech با کادری مجرب و آموزش دیده آمادگی خود را در زمینه مشاوره تغذیه زالو و راهنمایی و همراهی شما سرمایه گذاران در صنعت نوپای زالو را اعلام می دارد.

ارتباط تلفنی: ۰۹۱۶۰۲۸۴۶۵۸

ارتباط تلگرامی : ۰۹۳۵۷۹۸۵۳۹۲

 (مهندس زارعی)

مطالب مرتبط : مشاوره پرورش زالو

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *