۳۸۴df073-b186-4a3a-8318-9c5d3383aa08
۱۱۱۱۱۱۱

تغذیه زالو + فیلم

تغذیه زالو

تغذیه زالو

زالوها زندگی انگلی دارند و یا از مرده‌ی بعضی جانوران تغذیه می‌کنند و یا به شکار کرم‌ها، حشرات، جانوران کوچک می‌روند و یا به بدن ماهی‌ها و یا پشت قورباغه‌ها می‌چسبند و خونخواری می‌کنند و یا اینکه به بدن موجودات آبزی و یا ماهی‌ها می‌چسبد.

زالوها پس از چسبیدن به میزبان، پوست یا مخاط را به وسیله سه آرواره شاخی خود به شکل شکاف سه شاخهY شکل می‌درانند و در کل بادکش دهانی به مثابه یک سیستم ایجاد خلإ عمل می‌کند و خون را به جیب‌های قابل اتساع قسمت میانی لوله گوارش پمپاژ کرده و پس از دفع قسمت اعظم آب خون، قسمت غلیظ و متراکم آن در چینه‌دان زالو باقی می‌ماند و به آهستگی ظرف چندین ماه گوارش می‌یابد. شایان ذکر است که در فرایند تغذیه زالو در یک وعده غذایی می‌تواند چندین برابر وزن خود خون بخورد.

پس از تغذیه زالو بوسیله خون یک هفته طول می‌کشد تا زالو بتواند مجدداً حرکت یا شنا کند. روند هضم‌ خون در بدن زالو بسیار کند است. حداقل زمانی که زالو می‌تواند مجدداً به شکار بپردازد از تاریختغذیه زالو به مدت ۲ ماه به طول می‌انجامد.

حالا این سؤال پیش می‌آید که تغذیه‌ زالو در کارگاه های پرورش زالو باید چگونه باشد؟

در کارگاه‌های پرورش زالو از دو طریق می‌توان تغذیه‌ زالو ها را انجام داد:

  • گیاه نیلوفر آبی
  • خون حیوانات

نیلوفر آبی یک گیاه با رشد سریع می‌باشد که می‌توان با قراردادن آن در بطری‌ها و وان‌ها زمینه‌ی رشد آنها را فراهم نمود. زالوها به نیلوفر آبی می‌چسبند و از آن تغذیه می‌کنند. برای تغذیه زالو ها با خون حیوانات که عمدتاً می‌توان آن را از کشتارگاه فراهم نمود، برای زالوهای مولد به ازای هر ۱۰۰ زالو یک لیتر خون نیاز است و برای زالوهای پزشکی به ازای ۲۵۰ زالو، یک لیتر خون نیاز است.

دمای خونی که از کشتارگاه به کارگاه منتقل می‌شود باید با استفاده از ظروف آب گرم، بالا رود تا زالو حس کند خونی که می‌مکد از بدن موجود زنده است.

توصیه می‌شود به زالوهای مولد قبل از کوکون‌گذاری خون حیوانات داده شود.

فیلم زیر که در یکی از کار گاه های پرورش زالو گروه sellleech واقع در استان یزد گرفته شده است، نحوه تغذیه زالو بوسیله خون دهی زالوهای مولد نمایش داده شده است.

((برای مشاهده خدمات مشاوره ای گروه sellleech اینجا کلیک کنید))

گروه Sellleech با کادری مجرب و آموزش دیده آمادگی خود را در زمینه مشاوره تغذیه زالو و راهنمایی و همراهی شما سرمایه گذاران در صنعت نوپای زالو را اعلام می دارد.

ارتباط تلفنی: ۰۹۱۶۰۲۸۴۶۵۸

ارتباط تلگرامی : ۰۹۳۵۷۹۸۵۳۹۲

 (مهندس زارعی)

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *