۳۸۴df073-b186-4a3a-8318-9c5d3383aa08
۱۱۱۱۱۱۱

آناتومی زالو

از نظر جانورشناسی زالوها در طبقه‌بندی خانواده کرم‌های خاکی جای می‌گیرند. Hirudo   medicinalis یا زالوی پزشکی حدود یک سانتیمتر قطر داشته و طول آن به‌طور

میانگین ۱۲ سانتیمتر است و بدن زالو حلقه حلقه بوده و از کوتیکول لزج و چسبنده‌ای پوشیده شده است و در دو انتها و دو بادکش ختم می‌شود.

دهان در بادکش قدامی قرار داد و شامل سه ردیف فک به شکل Y می‌باشد و بادکش خلفی وظیفه نگهداری و چسبیدن زالو به میزبان را بر عهده دارد.

آناتومی بدن زالو

آناتومی زالو و فک Yشکل زالو

برخی زالوها فک یا دندان ندارند به جای آن برآمدگی سوزن مانندی به نام خرطوم دارند که آن را وارد بدن میزبان کرده و خون را مکیده و آنزیم ضدلخته در بدن میزبان تزریق می کنند.

قسمت پشت زالو معمولاً سبز تیره و دارای سه نوار قهوه‌ای رنگ در طرفین می‌باشد. این حیوانات مغز ندارند و دارای عقده‌های عصبی (گانگلیون) و مجهز به دستگاه عضلانی پرکار و قوی هستند که از آن برای حرکت و تغذیه استفاده می‌کنند. زالوها نسبت به نور، بو، صدا، گرما و ارتعاش و لمس‌کردن حساس بوده و قادر به درک آنها می‌باشند.

در کل تا کنون ۶۵۰ نوع زالو شناسایی شده است که برخی از آنها سمی هستند. زالوها برای هضم خون یک نوع باکتری ترشح می کنند که همین باکتری باعث از بین رفتن سایر باکتری ها می شود، در نتیجه از فاسد شدن خون مکیده شده جلوگیری می کنند.

آنزیمی به نام هیرودین در بزاق دهان زالو وجود دارد که از یکصد و اندی آنزیم که تا کنون در بزاق دهان زالو کشف شده است با اهمیت تر است. عامل تبرید کننده ای قوی در بزاق دهان زالوست که در درمان سرطانهای التهابی و زخم های ناسور مفید است. آنزیم سرد کنندۀ بزاق دهان زالو حاوی ترکیبات آمونیاک است که خاصیت سردکنندگی دارد. زالو اکسیژن آب را به مصرف می رساند و آمونیاک را در آب رها می کند که باعث مسمومیت آب می شود. بنابراین زالو را زیاد در آب تنها نگذارید، چون خاصیت درمانی زالو نیز به خاطر کاهش اکسیژن پائین می آید.

ارتباط تلفنی: ۰۹۱۶۰۲۸۴۶۵۸

ارتباط تلگرامی : ۰۹۳۵۷۹۸۵۳۹۲

 (مهندس زارعی)

مطالب مرتبط : زالو چیست

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *